wtorek, 16 lutego 2010

S18 - Systemy zarządzania dla SP - Cisco ANA w praktyce

Sieci IPNGN stały się faktem. Mamy coraz wiecej usług transmitowanych po wspólnej infrastrukturze budowanej w oparciu o transport MPLS. Z tego też względu systemy zarządzania zaczynają odgrywać coraz wiekszą rolę dla operatorów. W szczególności operatorzy muszą się zmierzyć z: zarządzaniem awariami, monitorowaniem oraz konfigurowaniem nowych usług. Wybór systemu zarządzania nie jest łatwy. Jest wiele rozwiązań na rynku. Wielokrotnie jednak są to systemy zamknięte, gdzie każde dostosowywanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb operatora wymaga zaangażowania producenta. Sa to procesy czasochłonne i niejednokrotnie dosyć kosztowne. Interfejs operatora jest newralgicznym miejscem gdyż bezpośrednio wpływa na komfort pracy z aplikacją. Umożliwienie operatorowi stworzenia spersonalizowanego interfejsu - jest bliskie stworzeniu aplikacji idealnej. Z tego też wzgledu Cisco ANA (system zarządania sieciami IPNGN) udostępnia dwa narzędzia do personalizacji intefejsu użytkownika: ANA Command Builder oraz ANA Soft Property Builder.
Command Builder - jest narzędziem Cisco ANA w którym w stosunkowo łatwy sposób można rozszerzyć graficzny interfejs użytownika o skrypty konfiguracyjne dla zarządzanych urzdzeń. Mozna to wykorystac do aktywowania usług takich jak: L3VPN, pseudowire lub CarrierE. Kazdą komendę (lub zestaw komend )dostępną poprzez CLI można sparametryzowac i zamienic w GUI. Dostępne są dwa środowiska: ANA Macro - proste środowisko do tworzenia skryptów oraz Bean Shell - bardziej zaawansowane narzędzie dla osób preferujących środowisko dla programistów.
Soft Property Builder pozwala na wzbogacenie interfejsu operatora o dodatkowe informacje które nie są dostarczane "z pudełka". Na przykład interfejs podaje nam informacje jaki mamy typ urządzenia - natomiast nie podaje dokladnego modelu lub pliku IOS. Mozna uzupelnic te informacje za pomoca Soft Property Builder. SP Builder wykorzystuje CLI lub SNMP do pozyskiwania informacji z urządzenia. W przypadku CLI dostepne sa zaawansowane techniki obróbki tekstu (parsowanie) aby umieścić na GUI precyzyjna informacje. Bardzo ważnym elementem SP Builder'a jest TCA (Threshold Crossing Allarms) - gdzie do pozyskanej wartosci możemy podłączyć alarm. Przykładowo obserwujemy wartosć RTD na danej sondzie IPSLA - i w przypadku przekroczenia wartosci 200ms - wyslany zostaje spersonalizowany alarm.
Command Builder oraz Soft Property Builder to proste w użyciu narzędzia o dużych mozliwosciach dzieki którym w łatwy i szybki sposób można spersonalizować interfejs operatora i podnieśc komfort pracy z aplikacją.

Sebastian Grabski
Consulting Systems Engineer
Cisco Systems Polska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz